Zástupkyně vedoucího: PhDr. Jaroslava Hausenblasová, Ph.D.
Členové: prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc.; prof. PhDr. Martin Nejedlý, Dr.; PhDr. Jakub Izdný, Ph.D.; PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.; PhDr. Blanka Zilynská, Ph.D.
Emeritní členové: prof. PhDr. Eduard Maur, CSc.; prof. PhDr. Jaroslav Pánek, DrSc.; prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc.
Afiliovaní členové: prof. PhDr. Jiří Mikulec, CSc.
Oddělení starších dějin ÚČD FF UK vzniklo v září roku 2016 sloučením Semináře středověkých dějin a Semináře raně novověkých dějin. Svým zaměřením navazuje na badatelskou, publikační a pedagogickou činnost řady významných osobností, které působily na katedře českých, resp. československých dějin, k nimž patřili Josef Pekař, Václav Novotný, Josef Vítězslav Šimák, Josef Petráň, Anna Skýbová, Karel Novotný a řada dalších.
Chronologický rámec, v němž se takto ustavené oddělení pohybuje, tedy sahá od historických počátků českých zemí, tj. Velké Moravy a vzniku přemyslovského státu, po sklonek 18. století. Oddělení tvoří 8 akademických pracovníků, a to 2 profesoři, 5 odborných asistentů. Tento tým dále doplňují 3 emeritní profesoři, svou specializací k němu spadá i jeden afiliovaný profesor a k oddělení patří též krátkodobě někteří vědečtí pracovníci působící na grantech a výzkumných projektech.
COOPERATIO – program základní institucionální podpory vědy na UK podporující všechny pracovníky oddělení
Odpustkové seznamy pro jeruzalémskou pouť ve střední Evropě (14.–16. století), GAČR 24-11115S, řešitel dr. Jaroslav Svátek.
Česká koruna v představách českých stavů na prahu raného novověku, GAČR 20-08698S, 2020–2022, řešitelka prof. Lenka Bobková
České středověké cestopisy. Syntéza, komparace, nové interpretace, GAČR 20-08078S, 2020–2022, řešitel dr. Jaroslav Svátek
Anna Jagellonská – česká královna v renesanční Evropě, 1503–1547, GAČR, 2018–2020, řešitelka dr. Jaroslava Hausenblasová
KREAS (2017–2022) – v rámci skupiny pro výzkum Kulturního dědictví působil v projektu dr. Jan Zdichynec, který se v jejím rámci zabýval městskou identitou, analyzovanou na základě městských kronik, a rovněž vlivy antiky na humanistickou kulturu
PROGRES Q09: Historie – klíč k pochopení globalizovaného světa – do tohoto ukončeného (2017–2022) programu institucionální podpory vědy byli větší či menší měrou zapojeni téměř všichni pracovníci oddělení starších dějin
PRVOUK, č. P12 Historie v interdisciplinární perspektivě. Předchozí institucionální program podpory vědy (2012–2016).
Praha – residence Ferdinanda I. Habsburského a jeho kulturního okruhu, 1526–1564, GAČR, 2013–2017, řešitelka dr. Jaroslava Hausenblasová
Česká koruna a její země, řešitelé prof. Lenka Bobková, dr. Jan Zdichynec
Pracovníci oddělení starších dějin ÚČD spolupracují s nejrůznějšími domácími i zahraničními institucemi. Za tuzemské lze jmenovat zejména Historický ústav AV ČR, Centrum medievistických studií, Ústav dějin umění AV ČR, Národní galerii v Praze a další.
Spolupráce se zahraničními institucemi probíhá zejména na platformě Česko-francouzského historického semináře (již od roku 2004) formou zvaných přednášek zahraničních hostů zejména z francouzských univerzit, kterých se zúčastňují čeští i zahraniční studenti. V tomto prostředí se udržuje síť kontaktů s frankofonními univerzitami a mimo jiné vznikají práce pod dvojím vedením (cotutelle).
Rakouská akademie věd (ÖAW) – spolupráce v rámci mezinárodního projektu Visuelle Kultur der Herrscherrepräsentation in den Städten des habsburgischen Reichs – von Ferdinand I. bis Josef I. (1526-1711), FWF, 2017-2019, Projektleiter doz. Herbert Karner (freie Mitarbeiterin – dr. Jaroslava Hausenblasová)
Akce spojené s výročím sv. Ludmily – k 1100. výročí úmrtí první české kněžny probíhá řada kulturních a odborných akcí, dr. Jakub Izdný a další členové oddělení se podíleli na organizaci mezinárodní konference; přípravě odborné monografie vydané v roce 2021 Nakladatelstvím Lidové noviny a výstavy Kniha a závoj v Národní knihovně ČR. Z konference i výstavy se připravují další odborné publikace.
Výstavy
Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský. Renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem, výstava Národní galerie v Praze a Kunsthistorisches Museum Wien ve dnech 3. 11. 2017 – 25. 2. 2018, kurátorka dr. Blanka Kubíková (spoluautorka scénáře, textů a spolueditorka katalogu – dr. Jaroslava Hausenblasová)
Ferdinand II. 450 Jahre Tiroler Landesfürst. Jubiläumsausstellung, výstava zámku Ambras (KHM) ve dnech 15. 6.2017 – 8. 10. 2017, kurátorka dr. Veronika Sandbichler (spoluautorka scénáře a textů – dr. Jaroslava Hausenblasová)