Tenkrát na západě. Husité ve službách obrany poúnorového Československa

Abstract: The article describes the general context and current ideological tendencies which framed the celebration of the 520th anniversary of the victory of the Hussites in the battle of Domažlice in August 1951. The celebration became an opportunity to further spread the Communist ideology and its political and historic message. The two most conspicuous tendencies were: creating a picture of the enemy of the Communist dictatorship in Czechoslovakia and the related effort to use the medieval Hussite movement as an ideological support for building up military power of the Stalinist Czechoslovakia. The anniversary needs to be interpreted bearing in mind its symbolic value for the Communist dictatorship.

Key words: picture of the enemy, Communist propaganda, the Hussites, Hussite revolutionary tradition, Domažlice 1431

PhDr. Jan Randák, PhD., působí jako odborný asistent v Semináři soudobých dějin Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. K tématům jeho výzkumu patří politika dějin a paměti moderní a soudobé české společnosti a formování revolučních tradic