Století středoevropského sportu – čas konfliktů i porozumění

Abstract: The study summarizes the condition of sports in Central Europe from the end of the 19th century onwards. It points out political factors influencing sport and their manifestations in the changing political constellation of central Europe. It also describes different social and cultural aspects of the environment, from which most sportsmen came and which they were entering, as well as economic conditions of sport.

Key words: sport, nationalism, sport internationalism, politics and sport, Olympic movement

Prof. PhDr. Marek Waic, CSc., působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, katedře kinantropologie, humanitních věd a managementu sportu. Zabývá se historií sportu a tělovýchovy a česko-německými vztahy v této oblasti (waic@ftvs.cuni.cz)